Ayrılık Kaygısı

oluşturan: Gamze Armutlu

Ayrılık kaygısı, çocuğun evden ya da bakım veren kişiden uzak kaldığında baş edilmeyecek düzeyde bir kaygı ve korku yaşamasıdır.

Bağlanma Türleri

Marry Ainsworth (1978) bağlanma türleri üzerine araştırmalar yapmış ve Güvenli Bağlanma, Güvensiz Kaçınan Bağlanma ve Güvensiz Kaygılı-Tutarsız Bağlanma olmak üzere üç farklı bağlanma türünü ortaya koymuştur.

  • Güvenli bağlanan çocuklar, bakım veren odadan ayrılınca rahatsız olur, yakınlık ve rahatlık ister; bir araya gelindiğinde temas aradıktan sonra adım adım oyununa döner.
  • Güvensiz kaçınan bağlanan çocuklar, bakım verene karşı ilgisiz görünür hatta bakım veren odaya döndüğünde onu göz ardı edebilir.
  • Güvensiz kaygılı-tutarsız bağlanan çocuklar, bakım veren odadan ayrıldığında üzgün ve kaygılı olur; bir araya geldiklerinde rahatlayamaz, bakım verene kızar ve ona karşı koyar ancak yakın olmak istediğini de belli eder.

Dallarire ve Weinraub (2005), bebeklik yıllarında, bakım verene kaygılı ve kaçınan stilde bağlanan çocukların, 6 yaşına geldiklerinde yaşadıkları ayrılma kaygısının, güvenli bağlanan çocukların yaşadıkları ayrılma kaygısının üzerinde olduğunu ortaya koymuştur (Akt: İ.Ö. Özer; 2018).”


Yazılarınızın yayımlanmasını ister misiniz?